Znalostní Báze

Může se stát, že pro mě cílená léčba nebude tím nejlepším řešením?

Když je test objednáván, je nutná lékařská konzultace. Může se totiž stát, že pro Vás nejlepší volbou bude bezpečný operační zákrok. Existuje také možnost, že Váš nádor bude možné operovat po tradiční chemoterapii.

Vzhledem k vysokému počtu námi testovaných genů máte Vy i Vaši příbuzní reálnou šanci, že budou genové mutace zodpovědné za vznik nádoru rozpoznány. Musíte však také počítat s tím, že moderní cílená protinádorová léčba nemůže být podávána všem pacientům.

V současné době nedokážeme odhalit všechny genové mutace a nemáme k dispozici personalizované léky pro každou z genových mutací.

Vhodnost cílené léčby vždy závisí na zjištění molekulárně diagnostických testů. V nepřítomnosti vhodného cíle nemá smysl zkoušet cílené léčby náhodně. V takovém případě totiž nemohou být v nádorových buňkách detekovány vadné molekuly, které by umožnily efektivní výsledky cílené léčby. Může se také stát, že je zjištěna genová mutace, pro kterou není dosud možnost cílené léčby známa.

V těchto případech budou nejlepším řešením tradiční postupy – tj. operace, chemoterapie, radioterapie, hormonální terapie nebo jejich kombinace. Objednání molekulárně diagnostického testu však není zbytečné ani v tomto případě, protože poskytne velmi užitečné informace ošetřujícímu lékaři. V případě negativních výsledků testů již ze zkušeností víme, že žádná cílená léčba nedokáže pomoci více než tradiční léčby rakoviny. Avšak pouze v daném okamžiku! Současné tradiční léčby (chirurgické zákroky, chemoterapie, radioterapie a hormonální terapie) prodlužují životy pacientů. Kombinované léčby navíc v mnoha případech mohou vést k plnému zotavení. Pokud je tedy tradiční léčba úspěšná, pacientovi může poskytnout čas v délce několika let, během něhož může být nová aktivní látka vyvinuta. Pacient pak bude mít v porovnání se situací, kdy on ani ošetřující lékař neví, že nádorové buňky pacienta obsahují molekulární změny odpovídající působení právě onoho vyvinutého léku, větší šanci na získání přístupu k léčbě.

PROPAGUJTE NÁS PO CELÉM SVĚTĚ

Buďte sociální. Pomozte i ostatním čelit rakovině.
ONCOMPASS Gmbh.   |   Privacy Policy